Jaka jest Twoja wymarzona kuchnia? Nowoczesna i przestronna czy klasyczna i przytulna. Pełna innowacyjnych sprzętów, czy może taka z długim drewnianym blatem. Otwarta czy zamknięta? Nie ważne. Podstawą każdej wymarzonej kuchni są kolory, które oddają naszą osobowość i sprawiają, że gotujemy z przyjemnością.

Malowanie ścian w kuchni

Wybór koloru to zawsze trudna decyzja, warto ją przemyśleć, ponieważ źle dobrana barwa będzie nas drażnić i męczyć. Niezależnie od gustu, zawsze dobierajmy kolor ścian do barwy frontów i blatów. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem zawsze są białe ściany, sprawdzą się w kuchniach otwartych, ale i tych tradycyjnych.

Biel pozwala na dowolną aranżację wnętrza, pasuje do wszystkich materiałów i dodatków. Kolor szary to obecnie jeden z najmodniejszych trendów w aranżacji. Dobrze komponuje się z drewnem, szkłem oraz chromem czy stalą. Ściany w kolorze czarnym to efektowne i niebanalne rozwiązanie. Nadają elegancji, jednak mogą przytłaczać, dlatego polecamy je tylko w dużych kuchniach.

Osoby, które preferują bardziej wyraziste kolory, mogą wybierać spośród palety pomarańczy i brzoskwiń. Takie rozwiązania budują pozytywny nastrój oraz ocieplają wnętrze. Na tle takich barw najlepiej prezentować się będą jasne meble i dodatki.

kuchnia

Bez względu na to jaką kolorystykę wybierzesz, pamiętaj, żeby wybrać odpowiednią farbę. Najlepsze rozwiązanie do kuchni to emulsja, z której będzie można łatwo zmyć rozchlapane sosy, soki oraz zabrudzenia z tłuszczu. Przed zakupem farby dobrze jest zapoznać się z poradami ekspertów, np. w poradniku marki Śnieżka – Dobór odpowiedniej farby do kuchni.

Oświetlenie a farba w kuchni

Kolor ścian możemy wydobyć i podkreślić stosując odpowiednie oświetlenie. W kuchni powinno znaleźć się wiele źródeł światła, poprawi to jej wygląd a Tobie ułatwi pracę. Kilka punktów światła rozproszonego na suficie wraz z lampą wiszącą oraz oświetlenie liniowe nad blatem powinny zagwarantować komfort i bezpieczeństwo pracy.