Przy doborze wykładziny do domu, biura czy do innej przestrzeni do dyspozycji mamy naprawdę wiele modeli. Różnią się one pomiędzy sobą nie tylko kolorystyką i wzorami, ale również rodzajem runa. Najczęściej można spotkać się z wykładzinami pętelkowymi i igłowanymi – czym różnią się one pomiędzy sobą?

Wykładziny pętelkowe i igłowane nie tylko wyglądają inaczej, ale również mają inne zastosowanie, dlatego też w niektórych przypadkach nie zaleca się ich stosowania zamiennie. Poniżej prezentujemy główne różnice pomiędzy tymi rodzajami wykładzin.

Wykładziny pętelkowe

Są to zdecydowanie najbardziej popularne wykładziny, które również są uniwersalne pod katem miejsca zastosowania – wybierane są do domów, biur, gabinetów, instytucji i innych przestrzeni. Oferowane są zarówno w rolkach, jak i w płytkach. Wykładziny pętelkowe mają wielowarstwową budowę. Runo tego rodzaju wykładziny, czyli jego włosie, jest pikowane na pierwszym podkładzie – najczęściej tkaninie jutowej. Tkanina ta jest połączona z zasadniczym podkładem, który przylega do podłoża.

Warstwa użytkowa może być wykonana z tworzyw, na przykład poliamidu czy polipropylenu, a także z naturalnych materiałów, na przykład wełny. Runo z pętelkami najczęściej tworzy atrakcyjny dla oka wzór strukturalny. Może być ono także skręcone czy przycinane, aby uzyskać wzór 3D. Wykładziny tego rodzaju, gdy są gęsto tkane, są odporne na przesuwanie mebli i ruch. Są także miękkie, ciepłe i sprawiają, że przestrzenie wyglądają na bardziej przytulne.

Wykładziny w sypialni

Wykładziny igłowane

Z kolei te wykładziny najczęściej sprawdzają się w pomieszczeniach, gdzie ważne jest uzyskanie podłoża odpornego na zabrudzenia i przetarcia, dlatego gdy konieczne jest uzyskanie większej trwałości, nadają się one lepiej od wykładzin pętelkowych. Zbudowane są z włókien sztucznych – poliamidowych lub polipropylenowych, które są mechanicznie splatane podczas procesu nazywanego igłowaniem. W rezultacie wykładzina jest zwarta, bardziej odporna na zabrudzenia i łatwiejsza w czyszczeniu. Wykładziny igłowane również oferowane są w postaci płytek oraz w rolkach.