Z pewnością wielu z Was nie raz stanęło przed problemem brudnych ścian. Pojawia się wtedy pytanie: zamalowywać czy najpierw zeskrobać, a może zrobić coś innego? Każdy rodzaj plam wymaga innego podejścia. W tym artykule przedstawiamy skuteczne sposoby na różne zabrudzenia.

Problem tłustych plam

Tłuste plamy najczęściej powstają w kuchni lub w pobliżu grzejników. Można je usunąć za pomocą papierowych ręczników oraz mąki ziemniaczanej i talku. Jeśli na ścianie pozostał ślad należy go przemyć szmatką zwilżoną płynem do naczyń.

Wiele pań domu poleca również piankę do golenia. Trzeba ją nałożyć na plamę i zmyć wilgotną szmatką. Przed przystąpieniem do usuwania plam, warto przypomnieć sobie jaką farbą pokrywaliśmy ściany. W przypadku zmywalnych powłok akrylowych zazwyczaj wystarczy gąbka oraz woda z dodatkiem detergentu. Nie zawsze jednak ściany trzeba myć – czasem wystarczy gumka do ścierania lub roztwór sody oczyszczonej.

Pleśń

Szary nalot, pleśń na powierzchni ściany

Znacznie trudniej jest usunąć szare plamy, powstałe w wyniku oddziaływania pleśni. Problem pleśni w mieszkaniach jest bardzo powszechny. Szacuje się, że grzyb pojawia się na ścianach w co trzecim domu. Nie tylko brzydko wygląda, ale również ma szkodliwy wpływ na zdrowie domowników.

Zarodniki pleśni rozmnażają się szybko i unoszą się w powietrzu. W zależności od rodzaju grzyba, mogą powodować alergie, bóle głowy, kłopoty z oddychaniem oraz podrażnienie śluzówek. By zapobiec powstawaniu szarych plam na ścianie należy przestrzegać kilku zasad. Pomieszczenie należy codziennie intensywnie wietrzyć, otwierając okno na oścież.

Warto również zadbać o to, by szafy nie przylegały ściśle do ścian, zwłaszcza do ściany zewnętrznej. Kiedy grzyb pojawi się na ścianie i jest niewielki, możemy spróbować usunąć go domowymi sposobami. Plamę można wytrzeć wilgotną szmatką z dodatkiem wody lub z roztworem amoniaku. Następnie miejsce trzeba dokładnie wysuszyć, można do tego użyć suszarki. Podstawowe metody mogą nie wystarczyć, jeśli plama jest bardziej rozległa.

Warto wtedy poszukać pomocy w poradnikach eksperckich on-line, przykładowo: http://www.sniezka.pl/porady-techniczne/plamy-i-zacieki-jak-walczyc-z-wilgocia-i-zabrudzeniami-na-scianie