Gdybyśmy spytali naszych rodziców, jak wyglądało meblowanie ich domu, z pewnością niejednokrotnie chwycilibyśmy się za głowę. Ale nie ma się co dziwić. Sklepy meblowe, czy z innymi akcesoriami służącymi do wykończenia wnętrz sprzed kilkudziesięciu lat, a obecne, to kolosalna różnica. Nasi rodzice aby coś kupić, musieli wystawać w ogromnych kolejkach, zapisywać się na specjalne listy, lub po prostu szukać znajomości, wśród pracowników sklepu.

Dzisiaj, sprawa wygląda zupełnie inaczej. Sklepy zachęcają nas do zakupów. Są one wyładowane towarami, a nawet gdy nie znajdziemy w nich nic odpowiedniego, właściciel sklepu może zamówić towar specjalnie dla nas, a nawet przywieźć go do domu. Sytuację taką wywołała ogromna konkurencja, która sprawia, że sklepy muszą walczyć o klienta.

Gdy ktoś chce sobie założyć w swoim domu szklane drzwi, udaje się do sklepu, wybiera kolor drewna, szkła, wzór jaki ma znajdować się na drzwiach czy szkle. Jeśli potrzebuje do swojego domu więcej szklanych drzwi może uzyskać niższą cenę, gdyż na większą ilość kupowanego towaru, sprzedawcy dają zazwyczaj rabat.

Jak to wyglądało kiedyś…

Natomiast gdy ktoś chciał kupić szklane drzwi dwadzieścia, trzydzieści lat temu, musiał się sporo natrudzić, aby je zdobyć. Łatwiej było zamówić drewniane drzwi u stolarza, potem z drzwiami trzeba było udać się do szklarza, który zamontował w nich szyby i w ten sposób wykonać kolejny element wyposażenia domu. Takie wykańczanie budynku było więc bardzo kosztowne i na dodatek czasochłonne. No ale cóż, taki wtedy był polski rynek i w każdym sklepie zazwyczaj stały tylko puste półki.

Co ciekawe, w tamtych czasach nikt nie myślał o zatrudnianiu dekoratorów wnętrz. Każdy na własną rękę wybierał meble, kolor ścian, czy kupował niezbędne dodatki. Natomiast dzisiaj sytuacja wygląda całkowicie inaczej. Wiele osób, szczególnie tych z większym portfelem, udaje się do dekoratora, a ten po przybyciu do domu, podaje propozycje, które jego zdaniem były by dla wnętrza najlepsze. Oczywiście właściciel domu czy mieszkania propozycje może zaakceptować, lub nie, ale zazwyczaj są one przyjmowane. Dekorator ma bowiem niezbędną wiedzę, która pozwala na najlepsze wyeksponowanie wnętrza.

Jak więc widać, różnic pomiędzy poszczególnymi okresami, w których ludzie meblowali sobie domy jest bardzo dużo. I nie chodzi tutaj tylko o wspomniane szklane drzwi, czy usługi związane z aranżacją wnętrz. Jest ich o wiele więcej i praktycznie każdy może je znaleźć w sposób indywidualny. Dotyczą one również materiałów, jakości, a przede wszystkim cen.