Drewniane meble o naturalnym kolorze są piękną ozdobą każdego wnętrza oraz ogrodu, jednak ich wygląd będzie w dużym stopniu zależeć od tego, czy poddamy je specjalnym zabiegom ochronnym, czy też nie. Jaki wpływ na drewniane meble będzie miało lakierowanie i olejowanie, oraz którą metodę można zastosować samemu? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym tekście.

Lakier czy olej?

Istnieje wiele sprzecznych opinii na temat tego, czy lepiej wybrać lakierowanie, dzięki któremu osiągniemy atrakcyjny połysk drewna, czy olejowanie, pozwalające zachować mu naturalną miękkość. Obie metody mają swoje plusy i minusy, dlatego należy je stosować indywidualnie dla każdego przedmiotu, w zależności od jego praktycznego zastosowania oraz oczekiwanego efektu wizualnego. Głównym wyróżnikiem obu metod ochronnych drewna jest trwałość ich działania – lakierowanie wystarcza na zdecydowanie więcej lat niż olejowanie, które trzeba regularnie powtarzać (średnio raz na kilka miesięcy). Atutem lakieru będzie również możliwość uzyskania eleganckiej, błyszczącej nawierzchni lub neutralnego matu (w zależności od rodzaju produktu), podczas gdy olej głęboko wchłania się w strukturę drewna i nasyca jego kolor, pozostawiając zaledwie delikatną, aksamitną powłokę. Te cechy, choć mogą być traktowane jako wady, dają pewną przewagę olejowaniu, który doskonale sprawdzająca się w przypadku mebli narażonych na działanie wilgoci (meble ogrodowe, łazienkowe i kuchenne). Z kolei lakierowanie daje śliską oraz twardą powłokę, dobrze sprawdzającą się do usuwania brudu, ale niezbyt bezpieczną dla otoczenia, gdzie przebywają rozbiegane dzieci.

Zrób to sam

Zarówno lakierowanie, jak i olejowanie można wykonać we własnym zakresie, dzięki czemu uchronimy drewniane meble przed czynnikami zewnętrznymi, grzybami oraz drobnoustrojami. Niezależnie od wybranej metody, przygotowując nawierzchnię do pracy należy ją dokładnie oczyścić i osuszyć przy pomocy szlifierki lub drobnoziarnistego papieru ściernego. Niektóre przedmioty będą wymagały dodatkowego rozłożenia na poszczególne elementy, co pozwoli uniknąć ich sklejenia, zwłaszcza w trakcie procesu lakierowania. Następnie należy dokonać wyboru właściwego środka do ochrony drewna (lakieru, oleju), a także zastanowić się nad użyciem odpowiedniego pędzla lub wałka, ponieważ typ narzędzia pracy będzie uzależniony od rodzaju i wielkości nawierzchni. Warto mieć na uwadze, że duże powierzchnie wymagają stosunkowo szybkiego oraz równomiernego nakładania lakieru, podczas gdy olejowanie nie jest tak zależne od wpływu czasu, dzięki czemu ryzyko popełnienia błędu jest o wiele mniejsze. Ponadto lakierowanie, choć jest bardziej popularną metodą, ma negatywny wpływ na środowisko, dlatego warto wcześniej zaopatrzyć się w specjalną maskę, która uchroni nas przed nieprzyjaznymi oparami.

https://www.vidaron.pl/poradnik/pedzel-czy-walek-czym-najlepiej-lakierowac-drewno