Moda na ekologię ma się ostatnimi laty bardzo dobrze. Wzmożony ruch rowerowy, targi z żywnością ekologiczną, wprowadzenie nakazu sortowania odpadów, to tylko niektóre pozytywne skutki zwiększonej społecznej wrażliwości na sprawy otoczenia. Moda na eko jest symptomem tego, że ludzie w końcu zdali sobie sprawę ze skutków zanieczyszczonego środowiska . Choć efekt globalnego ocieplenia jest nieodwracalny i nadal borykamy się z wieloma problemami, np. smogiem czy nadmiernym zaśmieceniem, dbając o środowisko w swym najbliższym otoczeniu możemy znacznie poprawić jakość własnego życia oraz bliskich. Wprowadź ekologię do swojego własnego domu – sortuj śmieci, zastosuj alternatywne metody ocieplenia budynku (np. baterie słoneczne, termoizolację), używaj tylko detergentów przyjaznych dla środowiska i pomaluj ściany… ekologiczną farbą! Czym wyróżnia się ekologiczna farba i dlaczego warto stosować ją w domu?

Po pierwsze… Skład!

W przeciwieństwie do swoich toksycznych poprzedniczek, ekologiczna farba zawiera jako rozcieńczalnik wodę. Zastępuje ona wiele toksycznych substancji, np.: szkodliwe rozpuszczalniki, amoniak i LZO. LZO to lotne związki organiczne stanowiące aż 60% substancji zanieczyszczających środowisko! Pocieszające jest jednak to, że w 2010 r. Unia Europejska wprowadziła specjalne przepisy , które przyczyniły się do znacznej redukcji ilości LZO w farbach i lakierach. Kupując farbę wybieraj tylko emulsje wodorozcieńczalne, które charakteryzuje znacznie obniżona zawartość szkodliwych substancji, takich jak LZO.

Po drugie… Zdrowie i harmonia!

Do najpopularniejszych farb ekologicznych należą farby akrylowe. Posiadają w swoim składzie żywice akrylowe, dzięki którym pomalowana powłoka ścian, absorbując parę wodną oraz oddając ją na zewnątrz, „oddycha”. Paroprzepuszczalne ściany tworzą w domu mikroklimat i tym samym zapobiegają powstawaniu pleśni oraz grzybów. Ponadto farby ekologiczne nie emitują intensywnego zapachu. Sprawdzą się doskonale w pokojach alergików, dzieci i niemowląt.

Po trzecie… Jakość!

Farby ekologiczne wyróżnia nie tylko bezpieczny dla środowiska skład, lecz również długi okres przydatności dzięki podwyższonym parametrom UV oraz zmniejszone zagrożenie pożarowe. Przy wyborze farby ekologicznej, koniecznie kieruj się specjalnymi oznaczeniami widniejącymi na etykiecie produktu! Jednym ze znaków określających ekologiczny i bezpieczny dla zdrowia skład towaru jest Ecolabel – certyfikat ustanowiony przez Unię Europejską, przyznawany produktom spełniających wyższe normy środowiskowe. Również oznaczenie PN jest cenną informacją – Znak Zgodności z Polską Normą oznacza, że dany wyrób został poddany certyfikacji i tym samym spełnia wymagania wszystkich Polskich Norm. Kupując farbę ekologiczną, zwracaj również uwagę na wszelkie atesty, np. logo PZH, które informuje konsumenta, iż produkt jest dokładnie przebadany i całkowicie bezpieczny dla zdrowia.