Chcąc urządzić wnętrze z klasą posiłkujemy się często publikacjami branżowymi na temat idealnego wystroju. Poszukujemy podobnego pomieszczenia do naszego i podglądamy gotowe aranżacje profesjonalistów, czerpiąc inspiracje do urządzenia naszego mieszkania. Oprócz układu mebli, w oko wpada nam wówczas kolor ścian. I za wszelką cenę chcemy ten efekt, odnaleziony szczęśliwym zrządzeniem losu, uzyskać u siebie. Tylko jak przełożyć propozycję z czasopisma na realne ściany naszego lokum?

Pracochłonny dobór kolorów we wnętrzu

Nie zawsze wybór kolorów, które będą pasować do wnętrza musi być trudny i mozolny. Wszystko zależy od sposobu, w który zabierzemy się do tego działania. Fachowcy i osoby, które przeszły w ostatnim czasie przez trudny remontu, zgodnie rekomendują próbnik kolorów. Możemy wybierać z naprawdę bardzo szerokiej gamy kolorystycznej, który kolor będzie wprost idealnie współgrał z naszym wnętrzem.

Próbnik kolorów to kartki pomalowane oryginalnym kolorem, podzielonym na odcienie, ułożone gamami kolorystycznymi. Pułapką tej metody jest to, że kolor na ścianie zachowuje się inaczej, zależnie od lokalizacji owej ściany. Na jego intensywność czy wręcz wrażenie innego odcienia, wpływa gra światła na nią skierowanego lub rozproszonego. Inaczej będziemy odbierać daną barwę za dnia, gdy pomieszczenie wypełnione jest dziennym, naturalnym światłem, a diametralnie inaczej, gdy wnętrze zdominowane będzie przez oświetlenie sztuczne.

Niezawodny tester koloru do wnętrz

Dobierając kolory do wnętrza warto pamiętać o tych zależnościach. I przy wyborze barw skorzystać z najbardziej miarodajnej metody, czyli pomalowania konkretną farbą kawałka remontowanej ściany. W tym celu można zastosować dedykowane do tego celu testery kolorów. Są to niezwykle przydatne przy remoncie próbki farb o małej pojemności. Wystarczą na pomalowanie około 1m kwadratowego ściany. Kiedy spojrzymy na nią o różnych porach dnia, będziemy mieć pewność jak dany kolor współgra ze słońcem. Nie zaskoczy nas też np. efekt satynowej poświaty, podczas gdy oczekiwaliśmy totalnie matowego wykończenia. Ta wiedza okaże się bardzo pomocna w dalszym planowaniu przestrzeni mieszkalnej. Pozwoli uniknąć rozczarowania związanego ze źle dobranym kolorem.

Poszukując idealnego zestawienia kolorystycznego pasującego do ogólnego stylu mieszkania, warto swoje wyobrażenia skonfrontować z rzeczywistością. Jak dopasować kolor do wnętrza nie wydając przy tym fortuny na hektolitry farby w nietrafionych kolorach, dowiecie się z poradnika Śnieżka.