INDUSTRIALNY LOFT

Początki stylu industrialnego wystrojów mieszkania mają swoje miejsce w latach ‘50 XX wieku. W USA narodziło się wtedy zapotrzebowanie na wykorzystanie starych fabryk i manufaktur. Surowe wnętrza okazały się być idealne do stworzenia nowego pojęcia luksusu, który wyewoluował z obiektu przymusu i ciężkiej pracy. Trend industrializmu w Polsce nabrał rozpędu dość późno, bo dopiero w latach ’90. Był to nie tylko wynik zacierania się różnic między granicami państw, ale również konieczność wykorzystania budynków opuszczonych fabryk, które zdecydowano przekształcić w strefy mieszkalne. Cechami wyróżniającymi industrializm jest przede wszystkim ograniczona paleta barw, duże przestrzenie oraz minimalizm.

1. Więcej przestrzeni!

Przede wszystkim unikaj rozdzielania pokojów, chyba że jest to konieczne. Oazą industrialnego luksusu jest ogromna ilość miejsca w domu lub mieszkaniu. Nie bój się połączyć salonu z kuchnią, którą możesz oddzielić od części służącej do odpoczynku za pomocą niewielkiego barku. Więcej miejsca w domu daje wrażenie przejrzystości i powiększa wnętrze.

2. Nie bój się być surowym!

Kolejną cechą charakteryzującą industrialny styl wystroju mieszkania, jest pozostawienie ścian bez tynków. Czemu nie pokazać materiału, z którego zbudowana jest ściana bądź nawet ustylizować ją na białą lub czerwoną cegłę, która tylko doda twojemu gniazdku wrażenia luksusu? Może jest to ryzykowane rozwiązanie ale ostateczny efekt bycia surowym daje murowane efekty!

3. Nie przesadzaj z kolorami.

Ważne jest aby zachować stonowaną kolorystykę mieszkania, a jeśli chcesz bardzo dodać trochę ciepła, to ozdób żółcią, czerwienią bądź turkusem niektóre elementy. Tylko pamiętaj, nie możesz z tym przesadzić! Kolory, jakkolwiek mile widziane, nie wpisują się w trend industrializmu, o który przecież się starasz.

4. Koniecznie zrezygnuj z niepotrzebnych ozdób!

Minimalizm jest niezwykle ważnym elementem wystroju. W końcu czy naprawdę potrzebujesz tego szczęśliwego drzewka na półce pod telewizorem, albo porcelanowego słonika z uniesioną trąbą na segmencie? Dobrym pomysłem jest za to zainwestowanie w proste, najlepiej czarne i białe ramki na zdjęcia rodzinne, które ożywią nastrój w pofabrycznym lofcie. Pamiętaj jednak, że im mniej tym lepiej!

5. Nie ukrywaj instalacji!

Kiedy chcesz nadać mieszkaniu nowoczesnego, luksusowego i przede wszystkim industrialnego stylu, nie musisz obawiać się, że nie udało się ukryć niektórych rur. Całkiem dobrze jest poprowadzić podobne instalacje po powierzchni ścian, a nie w nich aby twój nowy loft nabrał uroku starych fabryk i manufaktur. Nie chowaj metalowych elementów, wyeksponuj je! Inwestycja w bakelitowe przełączniki również jest dobrym pomysłem.
Więcej inspiracji i pomysłów znajdziesz w artykule pod adresem: https://www.sniezka.pl/poradniki/jak-dobrac-kolor/styl-industrialny-wnetrz-5-inspirujacych-aranzacji