Wiele polskich gospodarstw domowych przestaje sobie radzić z dopinaniem budżetu. Niestety masa rodzin musi żyć od pierwszego do pierwsze, a większość ich pieniędzy pochłaniają bieżące płatności. dlatego warto się zastanowić nad tym, na czym można oszczędzać i jak to można robić efektywnie.

Dla przykładu można sprawdzić, czy nie płaci się zbyt dużej sumy pieniędzy za telefon. W dzisiejszych czasach telefon stacjonarny całkowicie można wyłączyć, ponieważ prawie nikt z niego nie korzysta, a w przypadku telefonów komórkowych bardzo łatwo jest znaleźć jakąś tańszą alternatywę, dzięki czemu rachunek za miesiąc nie wyniesie stu złotych, a jedynie pięćdziesiąt.

A co z oświetleniem?

O ile jednak na telefonie nie oszczędzi się aż tak dużych firm, o tyle w przypadku opłat za energię elektryczną można zaoszczędzić całkiem sporo. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, aby wyłączać zawsze światło tam, gdzie jest niepotrzebne. Nierzadko zdarza się, że wciąż świeci się oświetlenie w łazience, czy w przedpokoju, w miejscach, w których aktualnie nikt nie przebywa. Warto o tym pamiętać szczególnie zimą, gdy zwykle trzeba palić oświetlenie sztuczne przez praktycznie większość dnia.

Inne lampy i żarówki

Pilnowanie się aby zawsze wyłączać światło i żelazko, gdy już nie jest używane to jedno, a skupianie się również na tym, aby po prostu mieć tańsze oświetlenie to druga sprawa. Przykładowo więc lampy sufitowe wcale nie muszą świecić dzięki klasycznym żarówkom jarzeniowym. Są one bowiem bardzo słabo wydajne. Tylko około dziesięć procent energii, jakie zużywają, idzie na oświetlenie a cała reszta to emisja ciepła, które przecież do niczego nie jest nam potrzebne.

A wystarczy się przerzucić na świetlówki bardziej nowoczesne, które zamiast 100 watów energii będą zużywa ich dziesięć. Co prawda takie nowoczesne technologie są dość kosztowne w zakupie, ale nie minie nawet kilka miesięcy, a koszt i zakupu się zwróci. Warto więc w nie zainwestować i wkręcić je w lampy czy to na suficie, czy gdziekolwiek indziej w domu. Będzie taniej.