Gdy tworzymy projekt nowej łazienki, zapewne zaczynamy od ceramiki sanitarnej, czyli od sedesu, umywalki, bidetu, potem decydujemy się na wannę lub prysznic. Oba te elementy wyposażenia łazienki wymagają odmiennej armatury. Także oba te elementy mają swoje plusy i minusy. Prysznic o dużej powierzchni, czyli zazwyczaj kabina prysznicowa otwarta, jest idealny dla osób niepełnosprawnych, nie posiada on bowiem drzwi, a brodzik w nim czy dno wykonane z płytek jest niskie, nie wystaje ponad powierzchnię ziemi.

Wybór armatury

Armatura łazienkowa dla prysznica to wszelkiego rodzaju dysze, deszczownice, panele prysznicowe oraz słuchawki i drążki. Jeśli chcemy mieć w łazience prysznic, który nie jest kabiną z gotowym, już wbudowanym, panelem prysznicowym, dostępnym zresztą w kabinach typu kapsuła, to samodzielnie wybieramy drzwi prysznicowe oraz armaturę, a także płytki na ścianę i podłogę oraz brodzik. Brodziki mogą powstawać z różnych materiałów, takich jak akryl, ceramika, a nawet stal. Drzwi do prysznica powstają z kolei ze szkła i lastiku, mogą być przesuwane, uchylne lub składane. To od nas zależy, jakiego rodzaju drzwi wybierzemy, jakie najbardziej pasują do powierzchni naszej łazienki i ogólnego zamysłu. Drzwi prysznicowe znajdziemy zarówno w sklepach, jak i w ofertach firm produkujących je na indywidualne zamówienie.

Różne rodzaje armatury

Armatura w przypadku wanien będzie zupełnie odmienna, jest to zazwyczaj jedna bateria wannowa, która posiada kran oraz rączkę prysznicową. Może być wbudowana w ścianę lub podłogę, ta ostatnia znajduje zastosowanie w przypadku wanien wolnostojących. Armatura łazienkowa powstaje z takiego metalu, jakim jest chrom. Jest więc srebrnawa w kolorze i pięknie błyszczy. Można jednak znaleźć armaturę o innych właściwościach, tj. matową i w kolorach cieplejszych takich jak złoto, mosiądz czy miedź. Armaturę, ceramikę sanitarną, drzwi prysznicowe i w ogóle wszystko, czego potrzebujesz do swojej łazienki, znajdziesz w sklepach stacjonarnych i online.

Planujesz remont łazienki?

Zapoznaj się z inspiracjami zaprezentowanymi na poniższym filmie. Zdecydowanie warto!