zacieki na drewnianej podlodze

Niemal w każdym domu znajduje się drewniane wyposażenie. Nic dziwnego, gdyż drewno to bardzo popularny, a przede wszystkim atrakcyjny materiał, nadający pomieszczeniom oryginalnego charakteru. Zdarza się jednak, że drewniane podłogi, meble, czy boazerie podczas codziennego użytkowania są narażone na różnego rodzaju zabrudzenia. Jak wówczas usunąć powstałe zacieki na drewnie?

Zacieki z wody na drewnie – suszenie

Woda i drewno to niezbyt idealne połączenie. Jednak wodne zacieki to te, z którymi najczęściej się spotykamy. Dzieje się tak, z powodu rozlania napoju bądź kawy, przecieku w rurach, czy suszenia naczyń. Jeżeli na drewnie pojawia się jedynie biała plama, to oznacza, że woda dotarła jedynie do warstwy lakieru. Ten ślad można usunąć za pomocą gorącego powietrza, odparowując wodę. Nada się do tego żelazko z opróżnionym zbiornikiem lub suszarka. Na plamę wystarczy nałożyć kawałek bawełnianego materiału, a następnie go prasować lub suszyć.

Zacieki z wody na drewnie – wcieranie oleju

Kolejną metodą na usunięcie drewnianych zacieków jest nałożenie na plamę oleistej papki. Sprawdzi się to zarówno przy zaciekach z wody, jak i śladach po gorących naczyniach. Najlepiej użyć do tego oliwy z oliwek z dodatkiem soli. Taką mieszaninę należy nałożyć na zabrudzone miejsce i odczekać ok. 3 godzin, a następnie ją usunąć i drewnianą powierzchnię wypolerować bawełnianą szmatką. Można posłużyć się również innym olejem jadalnym, który należy nanieść na ścierkę i delikatnie polerować zaciek.

Jak zapobiegać powstawaniu zacieków?

W przypadku wylania wody na drewno, na bieżąco można ją usunąć. Szybka reakcja pozwoli uniknąć powstania nieestetycznej plamy. Natomiast jeżeli dojdzie do niespodziewanego przecieku, gdy nie ma nikogo w domu, bądź, w przypadku drewna wystawionego na działanie warunków atmosferycznych, sprawa zaczyna się komplikować. Należałby zastosować jakieś dodatkowe zabezpieczenie.

Dobrym rozwiązaniem będzie naniesienie impregnatu. Do wewnętrznych drewnianych elementów powinno się zastosować impregnat ochronno-dekoracyjny. Natomiast w przypadku drewna znajdującego się poza domem powinno się nałożyć wcześniej impregnat ochronny-gruntujący. Taka konserwacja drewna uchroni je przed zaciekami, zabrudzeniami oraz przed grzybami i insektami. Ponadto w ten sposób w drewnianą powierzchnię można tchnąć nowe życie i odświeżyć jej wygląd. Więcej praktycznych informacji znajdziecie w poradniku firmy Vidaron: https://www.vidaron.pl/poradnik/jak-pozbyc-sie-zaciekow-na-drewnie-porady-eksperta