wykorzystanie drewna konstrukcyjnego

Drewno konstrukcyjne to niezaprzeczalnie jeden z najchętniej używanych surowców konstrukcyjnych. Cieszy się ono niesłabnącym zainteresowaniem budowlańców i nie tylko. Do zalet drewna konstrukcyjnego zaliczyć można niską cenę, dużą wytrzymałość oraz elastyczność zastosowania. Co warto wiedzieć o tym surowcu?

Czym jest drewno konstrukcyjne?

Już wcześniej wspomniane zostało, że jest to przede wszystkim niezwykle odporny materiał wykorzystywany w budownictwie. Ze względu na fakt, że materiał ten wykorzystuje się do wielu konstrukcji, musi on cechować wytrzymałością, solidnością i oczywiście najlepiej-korzystną ceną. Do najczęściej wykorzystywanych rodzajów drewna konstrukcyjnego należy drewno sosnowe, które ma bardzo wysokie parametry użytkowe. Jest odporne na zagniatanie, sprężyste oraz trwałe.

suszenie drewna konstrukcyjnego

Suszenie drewna konstrukcyjnego

Aby dane drewno cechowało się wytrzymałością, musi zostać poddane wcześniej obróbce, podczas której będzie odpowiednio zaimpregnowane oraz przygotowane do dalszego wykorzystywania. Jednym z najważniejszych etapów jest suszenie, które sprawia, że z drewna ulatuje cała wilgoć. Jak wiadomo, naturalne drewno jest wilgotne, dlatego proces suszenia wydaje się wręcz konieczny. Suszenie drewna może odbywać się w sposób komorowy lub naturalny. Zazwyczaj wykorzystywany jest sposób komorowy, gdyż znacznie może on skrócić proces suszenia się drewna.

Rodzaje drewna konstrukcyjnego

Osoby, które stoją przed problemem zakupu drewna konstrukcyjnego, często zastanawiają się, na jaki rodzaj powinni się zdecydować. Wiadomo, ze surowiec ten wręcz musi być dostosowany do poszczególnych elementów oraz do obciążenia konstrukcji. Najczęściej wykorzystywane drewno ma klasę C24 i C27. Raczej nie znajdziemy tartaku, który zaoferowałby drewno wyższej klasy, ze względu na nieekonomiczną formę obróbki oraz wysoką cenę. Nigdy nie warto kupować drewna, o którym nic nie wiadomo. Przed zakupem warto więc zapytać o certyfikację.

Proces strugania drewna konstrukcyjnego

Drewno konstrukcyjne oprócz suszenia musi przejść również proces strugania, aby mogło zostać wykorzystane przy budowie. Ta metoda może w skuteczny sposób zabezpieczyć drewno przed ewentualnymi szkodnikami, które tylko czekają na to, aby osiąść się w belce drewna. Taka obróbka stanowi również ochronę przeciwpożarową. To sprawia, że takie belki wykorzystywane są nie tylko do budowy domu, ale również do wspomagania tarasu. Kiedy belka ostrugana jest  czterech stron, wówczas ryzyko przeniesienia się płomieni maleje.

Więcej informacji na temat drewna konstrukcyjnego znajdziecie pod adresem: https://www.vidaron.pl/poradnik/jak-impregnowac-drewno-konstrukcyjne-porady-eksperta