styl monochromatyczny

W aranżowaniu wnętrz chętnie stosowane są minimalistyczne, harmonijne rozwiązania. Zaprojektowane w ten sposób pomieszczenia kojarzą się ze świeżością, harmonią i relaksem. Szukając pomysłu oryginalnego, a zarazem praktycznego, warto zwrócić uwagę na stylistykę monochromatyczną. Wyróżnia ją zastosowanie tylko jednej barwy. Nudne? Bynajmniej, zwłaszcza gdy sięgnie się po kilka różnych odcieni danego koloru.

Ciekawe monochromatyczne wnętrza – aranżacje nie tylko dla odważnych

Mogłoby się wydawać, że styl monochromatyczny zarezerwowany jest dla najbardziej odważnych. W końcu wykończenie wnętrza przy użyciu zaledwie jednej barwy nie jest powszechnie stosowaną praktyką. W Internecie pełno jest jednak inspirujących pomysłów na monochromatyczne wnętrza aranżacje wykonane w myśl tej idei koją zmysły i poprawiają ergonomię. A do tego są ponadczasowe. W pierwszej kolejności trzeba wybrać konkretny motyw przewodni. Do najpopularniejszych kolorów w omawianym stylu należą zieleń, beż, róż czy fiolet. Do tego brąz, biel, a nawet czerń, choć z tą ostatnią należy uważać. Mimo wszystko lepiej prezentuje się w towarzystwie bardziej optymistycznych kolorów. Kolejnym krokiem pozostaje określenie barw występujących w poszczególnych częściach pomieszczenia. I tak powierzchnie ścian oraz podłóg pokrywają najczęściej jasne odcienie. W ramach uzupełnienia wybrane fragmenty ścian można pokryć nieco ciemniejszym wariantem danego koloru. Wyposażenie typu meble, lampy czy większe dodatki są nieco ciemniejsze. Najbardziej nasycone barwy stosowane są natomiast z wielką rozwagą.

Barwy natury a kolory natury w stylu monochromatycznym

Choć styl monochromatyczny kojarzy się z nowoczesnością i dużą dawką błysku, wnętrza urządzone w ten sposób często mają klasyczny charakter. Pełno w nich matowych powierzchni i różnych faktur. Taki efekt osiąga się poprzez zastosowanie naturalnych materiałów. Kamień, drewno oraz tkaniny znane od setek lat z powodzeniem wpiszą się w aranżację monochromatyczną. Szukający pomysłów na ożywienie wnętrza powinni natomiast sprawdzić, czym różnią się barwy natury a kolory natury. O ile te pierwsze są uznawane za podstawowe i stałe, o tyle kolory mogą zmieniać się w zależności od powierzchni, na której zostaną użyte. A nawet ilości światła na nie padającego. Takimi detalami nie zaprzątają sobie głowy aranżujący wnętrza w innych stylach. W monochromatycznym pomieszczeniu umiejętne wykorzystanie odcieni daje świetne efekty. Z pozoru nudne, niczym niezaskakujące wnętrze zmienia w przyjazną przestrzeń do różnych aktywności. Więcej informacji znajdziecie tutaj: https://www.sniezka.pl/poradniki/jak-dobrac-kolor/wnetrza-monochromatyczne-inspiracje-i-pomysly