Nierówne ściany oraz te pokryte niedoskonałościami, to częsty problem właścicieli starszych lokali – kamienic i domów. Niestety czasami są też efektem pracy ekipy remontowej, która nie przyłożyła się do swojego zadania. Na szczęście z nierównościami i defektami powierzchni można sobie poradzić.

Przyczyny nierównych ścian

Bardzo często to my sami przyczyniamy się do powstawania nierówności w ścianach – wiercimy otwory, wieszamy obrazy, półki i mocujemy szafki. Kiedy chcemy zmienić wystrój, naszym oczom ukazują się pęknięcia, dziury i bruzdy. Równie popularnymi przyczynami powstawania nierówności, zwłaszcza pęknięć i rys są: osadzanie się budynku, regularnie pojawiające się wstrząsy, spowodowane np. przejazdem ciężkich samochodów lub odwiertami. Zwykle również stare budynki mają nierówne ściany.

 

odchodząca farba ze ścian

 

Jak ukryć nierówności na ścianach

Zazwyczaj, kiedy chcemy ukryć nierówności ścian, malujemy je, a najpierw wyrównujemy powierzchnię gładzią gipsową. Nie zawsze jednak musimy to robić, w zależności od stopnia nierówności możemy spróbować różnych sposobów. Drobne ubytki i pęknięcia możemy zakryć malując ścianę farbą strukturalną, która jest bardziej kleista, w związku z czym świetnie zamaskuje wszystkie defekty. Dobrym wyborem jest również wybór farb dających efekt matowości, dzięki czemu uzyskamy powierzchnię nieodbijającą światła, co zamaskuje mniejsze niedociągnięcia.

Jeśli ściana jest po prostu źle wypionowana lub są na niej obecne większe niedoskonałości, należy sięgnąć po bardziej pracochłonne metody. Możemy zdecydować się na montaż płyt kartonowo gipsowych, zastosowanie masy naprawczej lub położenie gładzi gipsowej.