rodzaje materiałów ściernych

Gładkie ściany od wielu lat stanowią standard w kwestiach wykończenia wnętrz. Trend ten wyparł wręcz chropowate ściany, które kojarzyły się z powiewem nowoczesności kilka lat temu. W celu uzyskania pożądanego efektu należy zwrócić uwagę na kilka kwestii, które nierozerwalnie związane są z tynkowaniem. Jak szlifować ściany, aby cieszyć się perfekcyjną gładkością i doskonałym wyglądem ściany bez ingerencji fachowca?

Szlifowanie ręczne

To prosty i tani sposób na to, aby uzyskać zadowalający efekt na ścianie. Niestety niepodważalnym minusem szlifowania ręcznego jest konieczność poświęcania dużej ilości czasu do wykonania tej czynności. Zazwyczaj do szlifowania ręcznego potrzebna jest paca i papier ścierny, który po przytwierdzeniu nadaje się do ścierania nierówności. Jakie są jeszcze minusy takiego rozwiązania? Pył to jedna z największych zmor, jakie dotyczą osób wykonujących szlifowanie ręczne. Rozprzestrzenia się dosłownie wszędzie, a jego usunięcie to nie lada wyczyn. Najlepiej czynności sprzątające wykonać po zakończeniu prac, gdyż może okazać się do pacą niemal syzyfową. Kiedy zalecane jest szlifowanie ręczne? To metoda przeznaczona do szlifowania niewielkich powierzchni oraz miejsc o utrudnionej dostępności.

Szlifowanie mechaniczne

To kolejna metoda szlifowania. Wykonywana zazwyczaj przez fachowców, którzy zajmują się szlifowaniem niemal każdego dnia. Zaletą szlifowania mechanicznego jest przede wszystkim duża dokładność oraz doskonały efekt ścierania. Ściany pozostają niemal perfekcyjnie gładkie, a właściciele pomieszczenia mogą cieszyć się odpowiednim wyglądem ścian. Zazwyczaj szlifowanie mechaniczne odbywa się na mokro.

Szlifowanie na sucho czy na mokro?

To dwie możliwości, jakie można zastosować w przypadku szlifowania mechanicznego. Niektóre urządzenia wyposażone są w specjalne pojemniczki na wodę, które rozpylają się wraz z rozpoczęciem czynności ścierania. Dzięki temu kurz nie roznosi się po pomieszczeniu, a nozdrza osoby przebywającej w okolicy szlifowanego miejsca są zabezpieczone przed ryzykiem zanieczyszczenia i wniknięcia pyłu. Szlifowanie na sucho stosowane jest w przypadku szlifowania na sucho. Niestety pył przedostaje się do nosa i powoduje przykre uczucie suchości oraz późniejsze alergie. Jeżeli więc samodzielnie chcesz wykonać remont- śmiało postaw na szlifowanie ręczne, jednak w przypadku robót profesjonalnych warto liczyć na pomoc dodatkowego urządzenia, które nie tylko ochroni zdrowie, ale również przyspieszy pracę wykończeniowe! Więcej informacji znajdziecie tutaj: https://www.acrylputz.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/rodzaje-materialow-sciernych-do-gladzi-gipsowych