ozdoby świateczne zrob to sam

Okres Bożego Narodzenia to bardzo intensywny czas. Wówczas wydaje się, że ciągle trzeba za czymś gonić i że na pewno z czymś się nie wyrobimy. Trzeba jednak pamiętać, że jedzenie ani prezenty nie są najważniejsze. Najważniejsi są ludzie, a przede wszystkim najważniejsza jest rodzina. Warto więc choć jednego dnia trochę zwolnić i przeznaczyć go na przygotowywanie świątecznych ozdób z drewna wspólnie z bliskimi.

Drewniane ozdoby choinkowe

Czy choinka zawsze musi być ozdobiona szklanymi bombkami, które się tłuką lub cukierkami, które zaraz ktoś zje? Może w tegoroczne święta warto postawić na drewniane ozdoby choinkowe? Poza tym, że nadadzą one choince oryginalnego wyglądu, to do następnych świąt nabiorą już sentymentalnego charakteru i będą przywoływały na myśl miłe wspomnienia.

Należy przygotować drewnianą listwę. Jeżeli jest chropowata, to warto ją wygładzić papierem ścierny. Następnie odrysować dowolne ulubione kształty – aniołki, renifery, bałwany, choinkę, gwiazdki, płatki śniegu itd. Do wycięcia tych kształtów trzeba użyć wyrzynarki bądź piłki modelarskiej lub włosowej. Jeżeli ozdoba wymaga okrągłych wycięć, to można je wykonać przy użyciu wiertarko-wkrętarki. Brzegi dekoracji można wygładzić papierem o niskiej gramaturze i przyozdobić bezbarwnym lakierem, farbami, brokatem lub koralikami.

Drewniane podstawki świąteczne

Wigilijną kolację z klasą zapewnią drewniane podstawki świąteczne. Drewno pasuje w zasadzie do każdego rodzaju wystroju, dlatego doskonale sprawdzi się na niemal każdym świątecznym stole. To doskonały sposób, by nadać otoczeniu jeszcze większego ciepła, a przede wszystkim zabezpieczyć świąteczny obrus przed tłustymi plamami i zabrudzeniami np. z czerwonego barszczu.

Do przygotowania potrzebny będzie plaster drewna, najlepiej bez kory. Jeżeli ma on nierówności, warto go wygładzić papierem ściernym o niskiej gramaturze. Następnie należy go udekorować własnym grawerem np. hasłem „wesołych świąt”, podpisać każdy plaster imieniem lub zdać się na zupełny artyzm wygrawerować szopkę. Wzór należy oczywiście wcześniej odrysować ołówkiem, a później wypalić go lutownicą bądź wypalarką. Wybierając to drugie urządzenie, można do niego zakupić przeróżne gotowe już wzory końcówek. Pozwolą one na zastosowanie bardziej finezyjnych kształtów. Stalówki trzeba ściągać kombinerkami, by się nie poparzyć.

W zależności od własnych upodobań podstawkę można pomalować na koniec lakierobejcą. Przedłuży to żywotność drewna, wzmocni jego odporność i uwydatni słoje. Tak przygotowana podkładka jest gotowa, by stawić na niej miskę czerwonego barszczu lub talerz chrupiącego karpia. Więcej inspiracji znajdziecie w poradniku przygotowanym przez firmę Vidaron: https://www.vidaron.pl/poradnik/swiateczne-ozdoby-z-drewna-zrob-to-sam