Remont musi być przeprowadzony odpowiednio, ponieważ źle wykonany będzie nadawał się tylko do poprawek. W najgorszym przypadku można nawet zniszczyć konstrukcję domu. Jednak nie zawsze jest on taki straszny. Wiele prac bez większego doświadczenia można wykonać samemu nie angażując żadnych fachowców. Potrzebne jest dokładne rozpisanie wszystkich prac i rozsądne podjęcie decyzji o wyborze tych, które jesteśmy w stanie wykonać osobiście.

Kiedy należy uważać

Prace wymagające ręki fachowca to na pewno instalacja elektryczna i hydrauliczna. Nie można podejmować się wykonania takich prac osobiście, ponieważ może grozić to niebezpieczeństwem dla wszystkich osób w mieszkaniu. Jeżeli do wykonania pewnych czynności potrzebny jest specjalistyczny i drogi sprzęt, to na pewno nie ma sensu aby go kupować. Remont wykonujemy sami wtedy, kiedy chcemy zaoszczędzić, a wydawanie pieniędzy na sprzęt na pewno nie będzie oszczędnością. Podobnie sprawa wygląda z płytkami. Nawet jeśli będziemy starali się dokładnie układać płytki na ścianie to pewne jest, że nie wykonamy tego na poziomie fachowca zajmującego się tym od lat.

Betonowe posadzki to także praca przeznaczona raczej dla specjalisty.

Prace niewymagające doświadczenia

Podczas remontu jest jednak wiele zajęć, za które fachowcy będą wymagali wysokiego wynagrodzenia, a tak naprawdę możemy je wykonać samodzielnie. Jedną z nich jest np. przygotowywanie i malowanie ścian i sufitów. Wymaga to dokładności i staranności ale nie jest potrzebne do tego wielkie doświadczenie. Podłoga też może być wykończona przez mniej doświadczoną osobę. Wszystko zależy od tego jak chcemy ją wykonać. Wykładziny i panele są stosunkowo łatwe do ułożenia. Trzeba być ostrożnym przy docinaniu i powinno wszystko pójść po naszej myśli. Panele dostępne w sklepach zazwyczaj nie wymagają nawet kleju. bardzo często łączone są za pomocą zatrzasków. Nie jest to trudna praca, wymaga jedynie rozwagi. Podsumowując, wiele prac możemy wykonać osobiście, jeśli zależy nam na oszczędności, jednak należy z rozsądkiem podchodzić do wyboru tych czynności, aby nie okazało się, że w trakcie pracy zrobimy coś źle i będzie to wymagało naprawy przez fachowców.