Najnowsze badania donoszą, że powietrze w budynkach mieszkalnych oraz biurach i szkołach może być aż 10 razy bardziej zanieczyszczone niż to którym oddychamy na zewnątrz. Nawet 30% nowo postawionych i wyremontowanych obiektów ma problemy z jakością powietrza. Co jest przyczyną takiego stanu rzeczy i czy możemy to zmienić?

Syndrom chorego budynku

Syndrom chorego budynku to zespół objawów związanych z przebywaniem w określonym obiekcie. Na liście objawów, opisanych przez WHO znalazły się :

  • bóle i zawroty głowy, omdlenia, mdłości oraz trudności z oddychaniem
  • objawy alergiczne – zapalenie śluzówek, zapalenie krtani i oskrzeli, suchy kaszel
  • migreny, rozdrażnienie, zaburzenia koncentracji, przewlekłe zmęczenie
  • przesuszenie, zaczerwienienie i łuszczenie się skóry

Co psuje nasze powietrze?

Zła jakość powietrza jest wynikiem obecności zanieczyszczeń biologicznych oraz chemicznych. Statystyki pokazują, że około 10% obiektów mieszkalnych jest w różnym stopniu zagrzybionych.

Zanieczyszczenia biologiczne to nie tylko różnego rodzaju grzyby, ale również pleśnie i drobnoustroje, które rozwijają się na pożywce materiałów budowlanych. Niektóre gatunki grzybów wytwarzają niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia mykotoksyny – toksyczne metabolity wtórne, które mogą przyczyniać się do powstania chorób nowotworowych.

Źródłami zanieczyszczeń chemicznych są materiały budowlane – farby, kleje oraz elementy wykonane z tworzyw sztucznych, a także meble, wykładziny i dywany. Wszystkie te źródła emitują toksyczne gazy, takie jak formaldehyd, fenol, toulen, benzen, ksylen, naftalen i wiele innych.

Jak zapobiegać?

Czynniki biologiczne można wyeliminować, dbając o odpowiednią wilgotność i temperaturę pomieszczenia. Niezmiernie ważna jest również wentylacja i częste wietrzenie mieszkania. Grzyby do rozwoju potrzebują określonych warunków – temperatury o wysokości 20- 25 stopni, wilgotności powyżej 60% oraz ograniczonej wymiany powietrza.

Dla zdrowej atmosfery w domu potrzebne są prawidłowo wykonane izolacje, szczelny dach oraz ocieplone ściany. Źródła zanieczyszczeń chemicznych możemy ograniczyć, wybierając ekologiczne środki czystości oraz organiczne lakiery i farby.

Wielu producentów (np. Magnat) oferuje już farby hipoalergiczne oraz takie, które pomagają obniżyć poziom formaldehydu. Więcej o tym produkcie można przeczytać tutaj.

Kupując nowe meble warto wybierać modele z litego drewna lub zwracać uwagę, czy te wykonane z płyty są dokładnie uszczelnione. Bardzo ważnym jest także, by często i intensywnie wietrzyć remontowane mieszkanie i nie wprowadzać się od razu po malowaniu lub lakierowaniu.