pielegnacja drewnianych mebli

Drewniane meble lakierowane to wyjątkowo wymagające wyposażenie mieszkania. Ponadto, że potrzebują pielęgnacji odpowiednimi środkami, to również źle reagują na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne. Jak radzić sobie w takich sytuacjach i czego unikać, by przedłużyć żywotność drewnianych mebli lakierowanych?

Drewniane meble lakierowane – czego unikać?

Czyszcząc różnego rodzaju sztuczne powierzchnie, można pozwolić sobie na użycie do tego szorstkich tkanin, a nawet drucianych gąbek, czy szczotek. Jednak w przypadku drewna lakierowanego te metody się nie sprawdzą. W ostateczności przyczyniłoby się to do zniszczenia powłoki lakierowej i konieczności wymiany mebli lub ich kompleksowej i kosztownej renowacji.

Rozsądnym wyjściem przy czyszczeniu drewnianych mebli lakierowanych będzie stosowanie ścierki bawełnianej lub z mikrofibry. Ponadto nie należy do używać środków, które zawierają aceton, amoniak i alkohol, co jednak pozostaje częstą regułą w wielu gospodarstwach domowych. Na nic zda się również czyszczenie różnego rodzaju mleczkami. Należy więc w tym wypadku sięgać po specjalnie przeznaczone do tego preparaty lub zastosować domowe sposoby np. woda z mydłem, czy soda.

Wrażliwość na wodę, ciepło i promieniowanie UV

Oczywistym powinno być, że nie należy wystawiać lakierowanych mebli drewnianych na nadmierne działanie wody. Jeżeli zostanie ona wylana, należy ją natychmiast zetrzeć. Tej samej zasady należy się trzymać także podczas pielęgnacji. Szmatka nie powinna być zbyt wilgotna i należy unikać efektu powstawania na blacie mokrych kropli. Jeżeli takie pozostaną, trzeba je zetrzeć suchą ścierką.

Poza wodą drewniane meble lakierowane źle znoszą wysokie temperatury oraz promieniowanie UV. Ta kwestia ma znaczenie w na przykład w sytuacji, gdy jest w nie wbudowany piekarnik. Zawsze przy jego użytkowaniu należy się upewnić, że program pieczenia dobiegł końca. Ponadto podczas gotowania za każdym razem należy włączać okap lub pochłaniacz. Jeśli natomiast się go nie posiada, warto zainwestować w ten sprzęt. Z pewnością będzie to korzystniejsze rozwiązanie niż przedwczesne wysłużenie mebli i konieczności zakupu nowych. Więcej informacji znajdziecie w poradniku: https://www.vidaron.pl/poradnik/zasady-pielegnacji-mebli-lakierowanych-porady-eksperta