Stajemy się społeczeństwem coraz zamożniejszym. I chociaż z codziennych rozmów wyłania się raczej obraz, w którym nie stać nas na wiele rzeczy, czy istnieje niemożność kupienia tego czy owego, to jednak przeciętny, statystyczny Polak posiada znacznie więcej w kieszeni niż miało to miejsce jeszcze dziesięć czy piętnaście lat temu. I mowa jest tu nie tylko o planach na najbliższą przyszłość, ale o wybudowaniu  domu.

Możliwość zdobycia własnego mieszkania zyskuje całkiem realne kształty po kilku latach regularnej, pełnoetatowej pracy. Mamy też takie plany, dowodzą tego prowadzone badania socjologiczne. Powstające podmiejskieosiedla domków jednorodzinnych są tego najlepszym dowodem. Zależy nam obecnie nie tylko na posiadaniu mieszkania czy domku jednorodzinnego, ale też chcemy mieszkać w określonych warunkach. Domy jednorodzinne na przedmieściach powinny spelniać konkretne założenia ekologiczne. Mają być zdbudowane z materiałów przyjaznych środowisku, być wyposażone w alternatywne źródła energii.

Domy w otoczeniu zieleni

Ekologiczne domy jednorodzinne są budowane w otoczeniu zieleni, w otulinach lasów, na granicy wielkich miast. Problem komunikacyjny dzisiaj właściwie nie istnieje. O ile nie są to rozwiązania gminne czy miejskie, to prywatny transport jest w stanie zapełnić z powodzeniem każdą lukę. Ponadto najczęściej rodzina jest wyposażona w co najmniej jeden samochód osobowy. Ważnym elementem podmiejskiego krajobrazu są pięknie zadbane i zagospodarowane ogrody wokół domków, a także tarasy i balkony. Forma spędzania wolnego czasu w otoczeniu rodziny, w ogrodzie, bez konieczności przemieszczania się zyskuje na znaczeniu.

Wysokie tempo życia podwyższa wartość domowego zacisza

Domy jednorodzinne obecnie spełniają rolę odskoczni od hałaśliwego, pełnego wysokiego tempa i stresu życia w mieście. Oferty deweloperów przewidują zarówno niewielkie domy na sprzedaż, partenrowe o powierzchni od 100 do 150 m kw, jak i  dwukondygnacyjne, z działką pozwalającą na wydzielenie przestrzeni do założenia altanki czy miejsca do grillowania. A nawet stworzenia dużego ogrodu.