ciemna drewniana podłoga
Drewniana podłoga nigdy nie jest nudna i monotonna. Może mieć różne kolory, rysunek słojów, odcienie. Jest niepowtarzalna, oryginalna i, co niemniej istotne, w charakterystyczny sposób definiuje wnętrze wprowadzając do niego przytulny, a przy tym niepozbawiony elegancji klimat.

Odcienie drewna – podłoga

Planując aranżację podłogi mamy oczywiście do wyboru szeroką gamę możliwości, zarówno jeśli chodzi o wielkość desek, ich kolor, jak i drewno, z jakiego zostały wykonane. Aby już na starcie zawęzić sobie pole manewru, najlepiej zacząć od decyzji, czy wolimy jasne gatunki drewna, czy raczej ciemniejsze. W tej pierwszej kategorii mamy do wyboru przede wszystkim świerk, brzozę i jodłę, które optycznie powiększą wnętrze, w drugiej grupie natomiast figuruje orzech, wiśnia, dąb i drzewo egzotyczne. Warto tu jednak podkreślić, że każdy z tych gatunków drewna jest wartościowym materiałem o podobnych walorach estetycznych. I choć mówi się, że krajowe odmiany cechuje mniejsza twardość i wytrzymałość, to tak naprawdę najwięcej zależy od charakteru posadzki (parkiet, deski, panele) i sposobu jej konserwacji. Bez względu bowiem na jej jakość i wytrzymałość, odpowiednie zabezpieczenie jest niezbędne dla zachowania jej w dobrym stanie oraz dodatkowego podkreślenia walorów estetycznych. Naturalne odcienie drewna uzyskamy przede wszystkim stosując oleje, które świetnie wyeksponują usłojenie i subtelnie podkreślą barwę. Jeżeli jednak wolimy bardziej wyraziste opcje, sięgnijmy po bejce lub lakierobejce. Dzięki nim uzyskamy odcienie brązu drewna o różnym natężeniu i, co istotne, rysunek słojów nadal będzie dobrze widoczny.

Odcienie drewna we wnętrzach nowoczesnych

Wnętrza nowoczesne kochają naturalne odcienie drewna. Tyczy się to przede wszystkim stylu skandynawskiego, minimalistycznego, shabby chic oraz loftowego. Surowe, proste w formie, zabezpieczone jedynie olejem deski będą tutaj idealnym wyborem nie tylko na podłogę czy ścianę, ale również na meble. Można też iść o krok dalej i zdecydować się na 1-2 akcenty wykonane z driftwoodu, które swoją nietypową, ascetyczną formą oraz intensywną barwą świetnie podkreślą charakter mieszkania. Jeżeli jednak wolimy nieco inną konwencję, nadal mamy spore pole manewru. We wnętrzach urządzonych w stylu skandynawskim lub shabby doskonale sprawdzi się bowiem drewno w białym kolorze, zarówno pokryte farbą kryjącą, jak i przecierane. Wspaniale rozświetli ono wnętrze, stworzy idealne tło dla wszelkich dodatków i wpasuje się w typową dla tej maniery paletę kolorystyczną.  Więcej inspiracji znajdziecie pod adresem: https://www.vidaron.pl/poradnik/jasne-i-ciemne-odcienie-drewna-ktore-najlepsze-na-zewnatrz