Malowanie to czynność, którą każdy z nas może wykonywać własnoręcznie. Malowanie ścian, płotów, powierzchni – nic prostszego, gdy ma się odpowiednie narzędzia, których można użyć do wykonania pracy. Istnieją jednak pewne kwestie, na które powinniśmy zwrócić uwagę, by uniknąć popełniania najczęstszych błędów podczas malowania.

Malowanie drewna – od czego zacząć ?

Wielu z nas decyduje się na własnoręczne malowanie drewna – czy to w domu, czy w ogrodzie. Często nie zdajemy sobie jednak sprawy, że poprzez dobór niewłaściwych narzędzi czy impregnatów możemy naszym meblom dodatkowo zaszkodzić, zamiast je zabezpieczyć. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że przed malowaniem drewna należy je dodatkowo przygotować. Drewno przed malowaniem powinno zostać wysuszone, oszlifowane i oczyszczone. Warto jednak sprawdzić, z jakiego rodzaju drewnem mamy do czynienia.

Następnie stosujemy odpowiednio dobrany impregnat – środek, który zadziała biobójczo, likwidując i uodparniając materiał na wszelkiego rodzaju pleśnie, grzyby, bakterie oraz owady.

 

paleta barw farb

 

Najczęściej popełniane błędy malarskie

Do najczęściej popełnianych błędów przy malowaniu drewna zaliczyć można złe dobranie podkładu oraz źle przygotowane narzędzia. Źle dobrać można również samo drewno – bardzo często nie znamy właściwości konkretnych gatunków, przez co może stać się ono nieodpowiednie do przeznaczenia, jakie mamy zamiar mu nadać. Źle dobrany lakier, lakierobejca lub olej także wpływa na efekt końcowy. Bardzo popularnym błędem jest również… nieuwaga.

Często bowiem, kupując środek do impregnacji nie czytamy informacji, które napisane są na jego opakowaniu. Ważny jest również stan drewna – stare i popękane może nie współpracować ze środkami, jakimi będziemy go traktować.