Zastosowanie płyt kartonowo - gipsowych

Płyty gipsowo-kartonowe są doskonałe do stworzenia ścianek działowych. Innymi słowy, za ich pomocą możemy zbudować nawet zupełnie nowe pomieszczenia w domu! Są one idealne do rozdzielenia jednego pomieszczenia na dwa mniejsze. Innymi słowy – im więcej pomysłów mamy na wykorzystanie tych płyt tym więcej jest ich zastosowań. Oczywiście są pewne zasady, na które warto zwracać uwagę przy pracy z płytami gipsowo-kartonowymi. W tym artykule przedstawię pokrótce te zasady jak i pewne inspiracje, które na pewno poruszą Twoją wyobraźnię!

Zasady działania z płytami gipsowo-kartonowymi

Musimy przede wszystkim pamiętać, że płyty gipsowo-kartonowe nie są takie jak ściany. Gorzej izolują dźwięk oraz nie zastąpią pełnej ściany. Stanowią jednak bardzo miłe wykończenie niektórych pomieszczeń. Kiedy stawiamy płytę przy ścianie, konieczne jest zapamiętanie, że trzeba ją przyciąć o około 15 mm, krócej niż ściana, do której będzie ona przyklejona. Kiedy chcemy pomalować taką płytę, konieczne jest wyrównanie jej powierzchni oraz oczywiście oczyszczenie z zabrudzeń. Każda płyta gipsowo-kartonowa wymaga jej zagruntowania! Wybierając farbę do malowania, musimy pamiętać, że idealnie nadają się te, które są gęste i mają dobre krycie. Dzięki temu unikniemy przebić niedoskonałości, które cechują n niemalże każdą płytę gipsowo-kartonową. Więcej o przygotowywaniu płyt gipsowo-kartonowych pod malowanie możecie poczytać pod adresem: https://www.acrylputz.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/malowanie-plyt-kartonowo-gipsowych

Jak wykorzystać płyty gipsowo-kartonowe?

Wykorzystanie płyt gipsowo-kartonowych jest bardzo użyteczne jeśli chcemy kompletnie odnowić nasze mieszkanie czy dom i nadać mu zupełnie nowego blasku. W tej części przedstawię kilka inspiracji, które pozwolą Ci na stworzenie zupełnie nowej przestrzeni do życia! Możemy zacząć przede wszystkim od dużej sypialni. Warto się zastanowić nad wykorzystaniem płyt gipsowo-kartonowych, aby wydzielić w sypialni miejsce na garderobę. Dzięki temu będziemy mogli usunąć niepotrzebne szafy i komody zyskując paradoksalnie więcej miejsca w pomieszczeniach! Dodatkowo garderoba pomieści o wiele więcej ubrań niż typowe meble. Poza tym, kto by nie chciał mieć garderoby na wzór amerykanów? Drugim pomysłem na wykorzystanie płyt gipsowo-kartonowych jest zastosowanie ich jako ścianka działowa w pomieszczeniach. Na przykład można to zastosować oddzielając bardziej aneks kuchenny od salonu bądź sypialnię od salonu, w przypadku kiedy te dwa pomieszczenia mamy połączone. Również dobrym pomysłem jest zaakcentowanie rozdziału pomieszczeń za pomocą tych płyt w postaci niewielkich narożników przy ścianach, które jasno pokażą, że w jednym miejscu kończy się salon i zaczyna przedpokój.