wnęki w salonie

Wnęka w ścianie może się stać ciekawym elementem aranżacji. Wymaga jednak odpowiedniego podkreślenia, za co najczęściej odpowiada wybór farby kontrastującej z kolorem ścian. Jak malować wnęki, aby uczynić z nich element dekoracyjny wnętrza?

Jak malować wnęki, czyli dopasowanie kolorystyczne

Możliwości jak malować wnęki w ścianie jest mnóstwo. Przede wszystkim należy zadbać, aby ta część aranżacji była dobrze widoczna. Jej zaakcentowaniu służy wykorzystanie koloru kontrastującego z otoczeniem. I tak jeżeli ściana pomalowana jest na przykład na biało, wnękę można wypełnić krzykliwą jasną zielenią, szarościami czy czerwieniami. Oryginalne i rzucające się w oczy kolory to rozwiązania chętnie stosowane w nowoczesnych wnętrzach. W tych nieco bardziej klasycznych warto wykorzystać cieplejsze tonacje, granaty, ciemne zielenie czy bordo. Alternatywą pozostaje też inny materiał. Cegła we wnęce będzie się prezentować niezwykle interesująco na tle gładkiej pomalowanej farbą ściany. Z drugiej strony jeżeli większość pomieszczenia pokryta jest wzorzystą tapetą, lepiej stonować ten efekt poprzez pomalowanie wnęki spokojnym kolorem, bielą, ecru czy szarością. Kontrast to zresztą niejedyny trafiony pomysł, jak pomalować wnękę. Można pokryć ją takim samym kolorem jak całą ścianę. W takim wypadku niezbędne będzie jednak wstawienie do niej przedmiotów o zupełnie innej barwie. Przyda się także dodatkowe oświetlenie wnęki w ścianie.

Jak pomalować wnękę w pokoju?

Przed przystąpieniem do pracy należy zaopatrzyć się w niezbędne przybory. Do pomalowania wnęki w ścianie przyda się okrągły wałek, którego wielkość należy dopasować do wymiarów malowanej powierzchni. Jeżeli jest ona usytuowana dosyć wysoko, przyda się kijek teleskopowy do wałka lub drabina. Jak pomalować wnękę w pokoju, w którym ściany są już pokryte farbą? To częste pytanie, zwłaszcza że zmiana koloru tej części pomieszczenia przekłada się na zupełnie odmienioną aranżację. W takiej sytuacji trzeba przede wszystkim zabezpieczyć ścianę przed pochlapaniem. Przyda się tu głównie taśma malarska, ale również folia ochronna. Zabezpieczenia wymagają też podłoga i fragmenty ściany znajdujące się po bokach wnęki. W celu przyspieszenia pracy oraz poprawy jej efektów można zainwestować w specjalny wałek do narożników. Przydaje się nie tylko podczas malowania wnęk okiennych, ale także do pokrywania farbą tych znajdujących się w ścianie. Gdy planuje się odświeżenie wszystkich ścian w danym wnętrzu, najlepiej zacząć od miejsc trudno dostępnych, do których należą właśnie wnęki. Więcej pomysłów znajdziecie tutaj: https://www.magnatfarby.pl/ekspert-radzi/jak-pomalowac-wneke-porady-kolorystyczne-i-aranzacyjne