jak ocenić stan techniczny budynku

Zlecając ocenę stanu technicznego budynku, możemy uzyskać ją w formie opinii bądź też ekspertyzy technicznej. W wielu wypadkach taka ocena może okazać się niezbędna. Czasem również warto wykonać ją po to, by siebie samego upewnić co do stanu nieruchomości.

Kupowanie domu a ocena stanu technicznego

Kupując dom, zdecydowanie warto pokusić się o taką ocenę stanu technicznego. Opinia jest tańszą opcją, dlatego można skorzystać właśnie z niej. Jeśli jednak inwestycja jest naprawdę duża, a wątpliwości już się pojawiły, dobrze jest zamówić ekspertyzę techniczną. Wówczas fachowiec nie tylko zweryfikuje stan techniczny na podstawie swojego własnego doświadczenia, ale przede wszystkim dokona pomiarów, wyliczeń i dokładnie sprawdzi każdy najmniejszy aspekt. Może nam się wydawać, że inwestycja w taką opinie nie jest opłacalna i nie ma potrzeby by decydować się na dodatkowe koszty. Są jednak one niewielkie w porównaniu do tego, jakie szkody mogą wyjść na jaw podczas późniejszego użytkowania domu. Dlatego też zdecydowanie warto zainteresować się taką opinią, podczas której wiele usterek może wyjść na jaw.

Wymogi prawa budowlanego co do oceny stanu technicznego budynku

W przypadku kupowania nieruchomości i zlecenia oceny stanu technicznego budynku, decyzja jest dobrowolna. Są jednak i takie sytuacje, podczas których ocena stanu jest wymagana przez prawo budowlane. Tak jest chociażby w wypadku, gdy chce się modernizować budynek bądź też zmieniać jego sposób użytkowania. Poza tym taka ocena jest potrzebna również wtedy, gdy w budynku pojawiają się różne niepokojące zmiany. Przykładowo gdy konstrukcja posiada jakieś zarysowania, na stropach widoczne są rysy, a ściany mają spękania. Takie rzeczy mogą stanowić o tym, iż pojawiły się zupełnie naturalne oznaki tego, iż materiał się zużywa. Jednak może być również tak, iż została naruszona konstrukcja budynku, co stanowi już pewne zagrożenie dla osób, które w nim mieszkają bądź też pracują. Ekspert wydający opinię bądź też ekspertyzę techniczną tak naprawdę sam musi zadecydować, co wybierze. Opinia jest ogólna i podczas niej brane jest przede wszystkim pod uwagę doświadczenie danej osoby, przykładowo inżyniera budowlanego. Do opinii mogą wystarczyć tylko i wyłącznie przeprowadzone oględziny. Natomiast ekspertyza jest konieczna wtedy, gdy widać dużo więcej, a na potwierdzenie tego potrzebne są pomiary oraz wyliczenia. Wówczas bez wątpienia warto pomyśleć o tym by zatrudnić rzeczoznawcę budowlanego, który najlepiej zna się na tego typu kwestiach. Więcej informacji znajdziecie w poradniki: https://www.foveotech.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/ocena-stanu-technicznego-budynku-przed-remontem-porady-eksperta