drewniane elementy w ogrodzie rustykalnym

Od pewnego czasu obserwujemy rosnącą popularność stylu wiejskiego nazywanego też często rustykalnym. Niemal na każdym kroku spotykamy meble, sprzęty i dekoracje nawiązujące do lokalnego folkloru. Coraz więcej osób decyduje się na urządzenie w tej konwencji domu czy mieszkania, lub po prostu na wprowadzenie kilku ciekawych stylizowanych elementów. Trend te znajduje swoje odbicie również w modzie, pod postacią inspirowanej sztuką ludową biżuterii, akcesoriów oraz ubrań. Nic zatem dziwnego, że zawitał również do naszych ogrodów, gdzie bardzo szybko rozgościł się na dobre.

Ogród w stylu wiejskim

Tym, co wyróżnia ogrody w stylu wiejskim jest mnogość starych odmian kwiatów i roślin, możliwość przeplatania części dekoracyjnej i użytkowej na niewielkiej przestrzeni oraz tradycyjne, wykonane z naturalnych materiałów dekoracje. Cechy te sprawiają, że takie aranżacje świetnie prezentują się zarówno na ograniczonej, jak i na większej powierzchni. Jest to niewątpliwie ogromnym atutem dla posiadaczy podmiejskich domów jednorodzinnych, które ulokowane są na niewielkich, kilkunastoarowych działkach. Zwłaszcza, że decydując się na aranżacje ogrodu w stylu wiejskim, nie muszą oni rezygnować ani z roślin ozdobnych, ani z przyjemność posiadania chociaż kilku odmian warzyw czy owoców.

Aranżacje ogrodu wiejskiego

Urządzając ogród w stylu wiejskim można posłużyć się jako inspiracją fotografiami starej, polskiej wsi. Tym, co najczęściej widzimy na takich ujęciach, są stare, drewniane chatki, rosnące przy płocie malwy, ostróżki i dalie, ewentualnie drewniana ławka czy tradycyjna studnia. Mając taki obrazek w pamięci możemy przystąpić do aranżowania własnej działki. Jeśli chodzi o rośliny, najlepiej skupić się na wspomnianych już starych odmianach, do których warto jeszcze dodać floksy, chabry, niezapominajki, rudbekie oraz kolorowe łubiny. Świetnie sprawdzą się również lwie paszcze, groszek pachnący oraz ponadczasowe róże, zarówno w wersji piennej, pnącej jak i krzewiastej. Jeżeli chcemy mieć własne owoce lub warzywa, warto zaplanować niewielką rabatę oraz fragment działki przeznaczyć na sad. Pamiętajmy też, że część roślin użytkowych możemy z powodzeniem wkomponować w przestrzeń reprezentacyjną. Należą do nich między innymi winorośle, które mogą się stać świetną ozdobą altany, a także rajskie jabłonie czy wiśnie. Co prawda ich owoce niekoniecznie nadają się do jedzenia na surowo, jednak można z nich przyrządzić wyśmienite nalewki lub wykorzystać jako dekorację do deserów. Rośliny są oczywiście podstawą każdego ogrodu, nie można jednak zapominać o dekoracjach. W omawianym przypadku świetnym wyborem będą detale drewniane, kamienne lub ceramiczne. Jeżeli zaplanowaliśmy grządkę warzywną, możemy ją oddzielić od części rekreacyjnej drewnianym płotkiem i zasadzić obok niebo kępkę malw. Przed domem pięknie będzie się prezentowała stylizowana atrapa studni. Warto też zainwestować w kilka dużych ceramicznych lub kamionkowych naczyń. Będą one nie tylko atrakcyjną ozdobą, ale mogą również posłużyć jako donice na zioła kulinarne. Więcej praktycznych informacji znajdziecie w poradniku firmy Vidaron: https://www.vidaron.pl/poradnik/drewniane-elementy-w-ogrodzie-w-stylu-wiejskim