bożowe elewacje domów

Beż jest naturalny i neutralny. Elewacja w tym kolorze to bezpieczne rozwiązanie, które będzie latami cieszyło oczy. Bez względu na to, czy mieszka się w mieście, a może w uroczej wiejskiej okolicy, ściany zewnętrzne można śmiało pokrywać beżową farbą. Łatwo połączyć ją z innymi kolorami, jest też z powodzeniem stosowana na budynkach o odmiennej stylistyce.

Ciemniejsza, a może jasno beżowa elewacja?

Beż jest odcieniem brązu, ale jeżeli chodzi o elewacje to występuje w różnych odsłonach. W ciemniejszym wariancie sprawdza się w przypadku prostych kilkupiętrowych domów, typowych budownictwu sprzed kilku dekad. Po nich nadszedł czas bardziej urozmaiconych budynków z wielospadowymi dachami i licznymi kukułkami. Tutaj zdecydowanie królowała jasno beżowa elewacja. Jak podkreślają architekci, stonowany kolor ścian zewnętrznych nie odwraca uwagi od bogatej formy obiektu. Przeciwnie, czyni dom przyjemniejszym w odbiorze. Obecnie budownictwo nowoczesne powraca do geometrycznych kształtów. Wznoszone budynki są proste i pozbawione zdobień. Także tutaj beżowa elewacja domu spełni swoje zadanie. Stonowanym kolorem pokrywa się wszystkie ściany zewnętrzne, uzupełniając je wyrazistszymi akcentami w wybranych miejscach. Rolę takich ozdobników mogę pełnić także okiennice, rynny czy bramy garażowe.

Z czym powinna być łączona beżowa elewacja domu?

Możliwości jest tu naprawdę sporo. Jak wspomniano, beż to jedna z neutralnych barw o szerokim zastosowaniu. Elewacja w tym kolorze pasuje zwłaszcza do dachów brązowych i czerwonych. Jeżeli nie zaburzy to odbioru otoczenia, można poszukać jakiegoś bardziej oryginalnego zestawienia. Za przykład posłuży połączenie szarości z beżem. Ten ostatni w jaśniejszym odcieniu będzie się pięknie komponował z grafitowym dachem. Jak najbardziej możliwa jest też szaro bezowa elewacja. Oczywiście stonowany, niezbyt nasycony beż jest kolorem bazowym. Szarość bardziej zwraca na siebie uwagę, więc należy stosować ją z umiarem. Może występować w postaci naturalnego kamiennego cokołu, gontów, a także profili okiennych i drzwi. Takie rozwiązanie urozmaica spokojną beżową elewację. Świadome operowanie kolorami pozytywnie wpływa na odbiór budynku. Nawet jeżeli naturalny kształt obiektu pozostawia coś do życzenia, to wielobarwne wstawki na ścianach zewnętrznych pozwolą poprawić jego proporcje. Wybór koloru elewacji nie może być przypadkowy. Zależy od niego wygląd domu oraz wizerunek właścicieli posesji. Beż jest barwą uniwersalną. Pasuje do wielu dachów, łatwo też ożywić go bordowymi czy brązowymi wstawkami. Więcej informacji znajdziecie w poradniku: https://www.foveotech.pl/zainspiruj-sie/porady-kolorystyczne/5-oryginalnych-zestawien-domow-z-bezowa-elewacja