Gdy oglądamy stare budowle, szczególnie te wykonane z drewna, możemy się w nich doszukać wiele charakterystycznych cech, które powtarzają się w każdej z nich. Po nich właśnie prawdziwi fachowcy poznają, z którego okresu jest dany budynek i jaki ma styl. Kiedyś nie znano innych materiałów więc pierwsze domy powstawały właśnie tylko i wyłącznie z drewna. Później, gdy do budowania wykorzystywano cegły lub kamienie, drewno poszło trochę w zapomnienie, jednak i tak w dalszym ciągu nie ma praktycznie budowy, gdzie nie byłoby wykorzystywane.

drewnoDo czego więc wykorzystuje się drewno? Przede wszystkim jest to podstawowy materiał to tworzenia konstrukcji dachów. Jest ono lżejsze od stali czy innego metalu, więc nie „naciska” zbyt mocno na ściany, a przy tym jest na tyle wytrzymałe, że spokojnie może zabezpieczać budynek. Ale drewno to nie tylko konstrukcja dachowa. Na domach czasami występuje bowiem drewniany gont, który zastępuje bardziej popularne dachówki czy blachę.

Szczególnie gonty są wykorzystywane na starych budynkach, dzięki czemu zostaje zachowany ich pierwotny wygląd i charakter.

Ale drewno bardzo często jest wykorzystywane jako materiał wykończeniowy i dekoracyjny. Szczególnie, gdy chcemy mieć w domu specjalną atmosferę i wspaniały klimat. Z drewna można wykonać podłogę, często obijane są nim ściany, a czasami nawet umieszcza się go na suficie. Nie można również zapomnieć o wspaniałych meblach, które są ozdobą niejednego domu. Łóżka, stoły, krzesła, szafy, komody, to tylko te, które występują najczęściej. Ale każdy u stolarza może sobie zamówić co tylko chce, a ten z całą pewnością spełni jego życzenie. I oczywiście nie można zapomnieć o oknach czy drzwiach, które też najczęściej są wykonane z tego materiału.

Jak więc widać drewno to bardzo popularny materiał w budownictwie. Można go spotkać już na najniższych poziomach budynku – podłoga, poprzez coraz wyższe – meble, okna, drzwi, a skończywszy na dachu. Na szczęście jest to wytrzymały i wdzięczny materiał, więc oprócz funkcjonalności wzbudza on zachwyt i podziw poprzez swoje zastosowanie.