Wykładziny antypoślizgowe to wykładziny,w przypadku których parametr antypoślizgowości zamyka się w zakresie od R10 do R12. Najczęściej wykładziny tego typu mają jednak współczynnik R10. Odznaczają się one trwałością i wytrzymałością. Co więcej, swoje właściwości zachowują w zasadzie przez cały okres użytkowania.

Dobrze sprawdzają się wszędzie tam, gdzie niekiedy bywa mokro, a niewskazane jest aby ktoś na posadzce się poślizgnął. Stosuje się je więc powszechnie w szpitalach, przychodniach lekarskich, pralniach, domach opieki, stołówkach oraz w transporcie publicznym – w autobusach, tramwajach i pociągach.

Wykładziny antypoślizgowe i ich charakterystyka

Wykładziny o bardzo wysokim współczynniku antypoślizgowości stosowane są wszędzie tam, gdzie na skutek ciągłego zanieczyszczenia posadzki jest wysokie ryzyko poślizgu na przykład w kwiaciarniach, centrach ogrodniczych, profesjonalnych kuchniach przemysłowych, halach przemysłu spożywczego, halach produkcyjnych czy warsztatach samochodowych.

Wykładziny antypoślizgowe

Warto pamiętać, że wykładziny antypoślizgowe to nie tylko wykładziny z PCV, ale o wykładziny kauczukowe, które bardzo często dla poprawy ich właściwości wyposażone są w specjalne wypukłości w formie pastylek czy ryflowanych prążków.

Zadania wykładziny antypoślizgowej

Obecnie wykładziny antypoślizgowe nie tylko mają zapewniać maksymalne bezpieczeństwo użytkowania, ale pełnią także funkcje dekoracyjne. W sklepach dostępne są w szerokiej gamie wzorów i kolorów. W przypadku miejsc takich jak domu opieki czy szpitale na ogół stosuje się wykładziny matowe. Niestety te błyszczące, mogą powodować zmianę percepcji otoczenia użytkowników na skutek odbicia światła sufitowego właśnie od posadzki.

Nowoczesne wykładziny antypoślizgowe są bardzo odporne na ścieranie, uszkodzenia mechaniczne, obciążenia czy wgniecenia. Poza tym odznaczają się również wodoodpornością i łatwością czyszczenia. Sprzedawane są zarówno w rolce, jak i ciętych płytkach, w zależności od indywidualnych preferencji.