modny salon ze schodami

Parterowy domek jednorodzinny, a do tego rodzina powiększająca się o nowych członków. Następstwem takich sytuacji może być tylko coraz trudniejsza do zniesienia ciasnota i w takich wypadkach często dochodzi do zaadaptowania na pomieszczenia użytkowe poddasza (strychu). Zazwyczaj są to sypialnie albo pokoje dla dzieci, ale to nie przeznaczenie tych pomieszczeń ma zasadnicze znaczenie, lecz umożliwienie do nich domownikom dostępu.

Salon ze schodami

Gdy cały domek jest niewielki, najczęściej schody umieszcza się w pomieszczeniu najbardziej okazałym, a więc w salonie. I tutaj się rodzą wątpliwości, czy taki salon ze schodami nadal pozostaje salonem, czyli pomieszczeniem reprezentacyjnym, czy pełni już tylko rolę pokoju przechodniego? Oczywiście, że pokój pozostaje salonem i nawet wówczas, gdy nie ma dużego metrażu. Po prostu trzeba wiedzieć albo poszukać inspiracji do tego, jak urządzić mały salon ze schodami tak, aby pozostawał wizytówką mieszkania i było w nim miejsce nie tylko na same schody.

Poszukiwanie inspiracji

Większość z nas lubi oryginalność. Pokazywać się w czymś albo przedstawiać coś, z czym inni nie mieli jeszcze do czynienia. Jest to podejście ze wszech miar chwalebne, gdyż urozmaica nam świat, ale i wcale nie oznacza, że nie możemy się wzorować na pomysłach innych ludzi. W internecie znajdziemy gotowe aranżacje salonu ze schodami, w tym także pomieszczeń niewielkich. Wzorowanie się na nich może okazać się przy tym niekoniecznie kopiowaniem pomysłów, czy inspiracją dla własnych rozwiązań, ale także wskazać to, jak sobie salonu nie wyobrażamy i jakiego absolutnie dla siebie nie chcemy. Jest to równie albo nawet bardziej istotne, gdyż zapobiega stworzeniu przez nas czegoś, co zaraz potem będziemy chcieli przerabiać na nowo.

Schody a pozostała przestrzeń

Na fotografiach mały salon ze schodami inspiracje może przedstawiać różne, ale łączy je jedna cecha, a mianowicie schody umieszczone przy jednej ze ścian. Przy okazałych pomieszczeniach można sobie pozwolić na zamontowanie schodów praktycznie w dowolnym miejscu (może jedynie nie przy oknie, czy w drzwiach…), mały salon wymaga oszczędzania powierzchni.I do tej zasady należy się bezwzględnie stosować, to ona bowiem umożliwi nam wykorzystanie pozostałej przestrzeni salonu. Pamiętajmy także o tym, żeby zachować odpowiednią kolejność. To od schodów zaczynamy aranżację salonu i do nich właśnie dopasowujemy pozostałą jego część. Nigdy na odwrót.

Więcej oryginalnych pomysłów znajdziecie w poradniku przygotowanym przez ekspertów firmy Magnat: https://www.magnatfarby.pl/ekspert-radzi/pomaranczowe-sciany-we-wnetrzach-najlepsze-aranzacje